Czym jest ostroga piętowa i jak się ją leczy z pomocą fizjoterapii?

Ostroga piętowa jest powszechnym problemem, który dotyka wielu ludzi, niezależnie od wieku czy stylu życia. Jest to schorzenie charakteryzujące się bólem w okolicy pięty, a przyczyną jest zazwyczaj nadmierne obciążenie stóp. Dodatkowo, osoby z płaskostopiem, otyłością lub skłonnościami do przeciążeń stawowych są bardziej narażone na rozwinięcie ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa to patologiczna narośl kostna występująca na powierzchni pięty, która może powodować dyskomfort i kłujący ból, wpływający na zaburzenia chodu. Powstaje ona na skutek przewlekłego stanu zapalnego toczącego się w okolicy rozcięgna podeszwowego. Czynnikiem powodującym powstanie ostrogi jest moment, w którym dochodzi do przeciążenia rozcięgna, co w konsekwencji wywołuje stan zapalny.

Leczenie ostrogi piętowej może być wieloetapowe. Pierwszym krokiem w leczeniu ostrogi piętowej jest zmniejszenie bólu i zapalenia w okolicy pięty. W tym celu doskonale sprawdza się fala uderzeniowa. Terapia falą jest metodą nieinwazyjną, a precyzyjna lokalizacja zmian chorobowych gwarantuje powodzenie zabiegu, przy jednoczesnej ochronie sąsiadujących obszarów.

Fizjoterapeuta może zastosować także terapię manualną, której celem jest uśmierzenie bólu i redukcja napięcia mięśniowego. Dodatkowo, mogą być zalecone ćwiczenia rozciągające, które pomogą w poprawie elastyczności mięśni i ścięgien wokół stawu, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące stopę i poprawiające równowagę.

Kolejnym ważnym aspektem fizjoterapii jest korekcja wad postawy i chodu, które mogą przyczyniać się do nadmiernego obciążenia stóp.

Ważnym elementem fizjoterapii jest również edukacja pacjenta na temat zdrowego stylu życia i profilaktyki przeciążeń stawowych. Fizjoterapeuta może udzielić porad dotyczących wyboru odpowiedniego obuwia bądź też zalecić stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych w celu odciążenia najmocniej obciążanych miejsc na stopie.

Podsumowując: ostroga piętowa jest bolesnym schorzeniem, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie a fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów i przywracaniu sprawności stopy.